KÂMİL OCAK – Belirginlik, Tutarlılık, Sâdelik

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür’ün hazırladığı Kübbiye dergimizin yeni sayısının konusu eski spor bakanlarımızdan Kâmil Ocak. Bu sayının hazırlıkları devam ederken 6 Şubat 2023’te Gaziantep’in de içinde bulunduğu on bir ilimizi etkileyen ve tarihe “Asrın Felaketi” olarak geçen çok büyük iki deprem yaşadık. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa, kalanlara sabır diliyorum. Deprem felaketinin ilk dakikalarından itibaren vatandaşlarımızın yardımına koşan, insan hayatı için fedakârca mücadele eden personellerimize teşekkür ediyorum. Asrın felaketini yüzyılın dayanışmasıyla aşmak için el birliğiyle hareket eden yardımsever ve hayırsever milletimize şükranlarımı sunuyorum. Kübbiye dergimizin bu sayısını 2023 yılında yayınlamayı planlıyorduk. Fakat millet olarak yaşadığımız asrın felaketi ile birlikte ancak yayınlama imkanı bulduk.

Kültür ve sanat, milletlerin kendini ifadesinde, tarihe çapa atmasında, yarına umutla yürümesinde çok büyük görevler üstlenir. Acılarımız ne kadar büyük olursa olsun, acılarımızdan ders almak ve bu derslerle yarınlarımızı inşâ etmekle mükellefiz. Bu anlamda kültür sanat faaliyetlerimiz de devam edecek. Çünkü tarihe not düşmek, ecdadımızın büyük mirasını yarınlarımıza taşımak istiyoruz.

Gaziantep sadece bölgesinin değil, tüm Türkiye’nin göz bebeği önemli şehirlerimizden biri. Bu gücün temelinde genç nüfus ve bu nüfusun ortaya koyduğu büyük potansiyel yatmaktadır. Bu genç nüfusumuzdan aldığımız güçle spor, eğitim, bilim ve kültür şehri Gaziantep diyor ve Gaziantep’i dünyada hak ettiği yere ulaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Dünün zorlukları içinde küllerinden yeniden doğan Gaziantep, Türkiye Yüzyılı Vizyonu’nda da üstüne düşeni fazlasıyla yerine getirecek ve yaşanabilir bir kent olarak varlığını sürdürecektir.

Şehrimiz tarihi ve kültüründen aldığı güçle, medeniyet kodlarımızın katkılarıyla yetiştirdiği birbirinden değerli isimler ve devlet adamlarıyla öne çıkmakta. Tarihe mal olmuş bu değerli isimlerden biri de hiç şüphesiz eski spor bakanlarımızdan merhum Kâmil Ocak’tır. Ömrünü doğup büyüdüğü şehre ve ülkesine hizmete adayan donanımlı, nitelikli, insancıl ve sporcu kişiliği ile dikkat çeken Kâmil Ocak’a karşı vefa hisleriyle doluyuz. Bugün Kâmil Ocak’ın adı Şehitkamil ilçemizde yer alan Kamil Ocak Spor Lisesinde yaşatılacak. Ayrıca 3 bin 200 kişi kapasiteli olarak inşa edilen Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu’nun temelini 9 Ocak 2023’te attık. En kısa sürede bitirmeyi hedeflediğimiz bu tesisle Kâmil Ocak’ın yaktığı “Spor Şehri Gaziantep” meşalesini genç kuşaklara aktarmış ve taşımış olacağız.

Osmanlı Dönemi Mevlevî Şeyhlerinden ve Antep eski belediye başkanlarından Mustafa Efendi’nin oğlu olan Mehmet Kâmil Ocak, 1941 yılında siyasete de girerek memleketine yaptığı hizmetleri siyaset arenasına taşıdı. 1946 seçimlerinde Demokrat Parti’den aday oldu. 1950 yılında il teşkilatı kurucuları arasında yer aldığı DP’nin parti il ve idare kurulu başkanlığına, 1951 yılında DP il başkanlığına seçildi. 1957’ye kadar DP parti il başkanlığı görevini sürdürdü. 17 Kasım 1955’ten 16 Kasım 1956 tarihine kadar Gaziantep Belediye Başkanlığı görevini yaptı, XIII. Dönem Gaziantep milletvekili seçildi ve 1. Demirel Hükûmeti’nde Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. Siyasî kariyeri boyunca Gaziantep’i ve Gazianteplileri hiç unutmayan Kâmil Ocak, Gaziantep’in modern bir spor kompleksine sahip olması için büyük bir gayret göstermiş ve sonradan kendi adının verileceği 16.981 kişi kapasiteli büyük bir stadyumu Gaziantep’e kazandırmıştı.

Şehrine vefasını gösteren Kâmil Ocak’ı Gaziantepliler hiç unutmadı, onu her zaman çok sevdiler ve hatırasını bağırlarına bastılar. Kübbiye dergisinin bu sayısı merhum Kâmil Ocak’a vefa borcumuzun küçük bir ifadesidir. Aziz ruhu şâd, mekânı cennet olsun.

Fatma ŞAHİN
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı


Paylaş: