Merhum Mehmet Bedri İncetahtacı’yı yerel Yeni Gazete’de çalıştığım dönemde tanıdım. Yakın dostluğumuz yoktu. Karşılaştığımızda her zaman, gözlerinin içine kadar yansıyan tebessüm eşliğindeki selamını anımsarım. TBMM XXI. Dönem Gaziantep Milletvekilliği ve Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu Sözcülüğü yaptı. 21 Kasım 1999’da Almanya’ya gitmek için Esenboğa Havalananına giderken trafik kazasında hayatını kaybetti.

Merhum İncetahtacı ile ilgili iki anımı paylaşmak istiyorum. Anadolu Ajansı Gaziantep Bölge Müdürü olduğum dönemde, bir konu için dolaylı olarak kendisine ulaşmıştım. Aradılar ve “İlettiğiniz konunun gereği yapıldı. Şunu bilmenizi isterim. Aynı masa etrafında oturup sizinle sohbetler etmedik; yalnızca karşılaştığımızda selamlaştık, hatır sorduk birbirimize. Büyük ihtimalle dünya görüşlerimiz de farklıdır. Ama bunlar birbirimizi anlamamıza ve birbirimizi dost olarak tanımlamamıza engel değil. Bir konu olursa şu telefondan beni 24 saat arayabilirsiniz. Bilirim ki, sizden gelen konu mutlaka önemlidir” demişlerdi. Çok mutlu olmuştum. Şu anda bile o anı yaşıyorum.

Bedri Bey, Meclis Susurluk Komisyonu Sözcüsü olduğu dönemde, “Hiç ama hiçbir konuyu size söylemeden önce başka bir gazeteci ile paylaşmayacağım. Konuyu değerlendirir ya da değerlendirmezsiniz, sizin bileceğiniz bir konu ama önceliğim siz olacaksınız” dedi. Her zaman aradı ve kamuoyunun bilgisine sunulması gereken bilgileri anlattı ya da aradığımda hiç yanıtsız bırakmadı. Bir gün iş yerinden çıktım, Valiliğe giderken cep telefonundan aradı ve “Bugüne kadar size söylemeden hiçbir gazeteciye komisyon çalışmaları ile ilgili açıklama yapmadım. Ancak biraz önce gelen iki gazeteciyi uğurladıktan sonra fark ettim ki size bildirmediğim bu konuyu söylemişim. Lütfen kusura bakmayın. O konu şu…” diyerek bilgilendirme gereği hissetmişti.

Beyefendi kişiliği, gülen gözleri ve insanın kanını kaynatan sıcak tebessümü ile her zaman anılarımda yerini alacaktır.

Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.

Paylaş: