Mehmet Bedri İncetahtacı Hoca’mla tanışmamız 1995 tarihiydi. Hocam, deme sebebim; her ne kadar siyasi bir ikon olsa da ilim adamlığı yönünü hiçbir zaman geri plana atmadığı, olaylara, kişilere ve siyasete hep İslam hukuku çerçevesinden baktığı içindir.

1994 ile 1999 yılları arasında yayın yapan Vahdet Radyo’da sunuculuk yaptığım dönemlerdi. Bedri Hocam, Refah Partisinden milletvekili adayı olmuştu ve radyomuza gelerek zaman zaman programlar yapardı. İslami ve siyasi bir radyo olan Radyo Vahdet olarak Refah Partisini destekliyorduk ve 1995 genel seçimlerinde radyomuzun da gayretleri ile Refah Partisinden 3 milletvekili çıkarmıştık, Gaziantep olarak. Kahraman Emmioğlu, Nurettin Aktaş ve Mehmet Bedri İncetahtacı Hocamız.

Bedri Hocamın gayreti bir başka idi. Onun merhametini, sosyal Müslümanlığını bilen fakir fukara yanına gelir, yoksulluğunu dile getirir, ev ihtiyaçlarını gözyaşları ile anlatırdı. Kimseye yok diyemez, hepsini not alırdı. Bana yazdırdığı nota kaşesini basar, tanıdığı hayırsever esnaf dostlarına yönlendirirdi. Maliyeti yüksek olan beyaz eşya gibi taleplerin parasını da bizzat cebinden öderdi.

Seçim çalışmaları dolayısı ile Gaziantep’in ilçelerini, köylerini beraber gezerdik; seçim sunuculuğunu da mutlaka bana yaptırırdı.

Milletvekili olduğu dönemlerde de zaman zaman görüştük Hocamla. Birkaç kez Ankara’ya gittiğimde makamında görüşüp, Gaziantep’in sosyal ve siyasi durumuna dair görüşmeler gerçekleştirdik. İhtiyaç sahiplerini sordu yine, öğrenciler olduğunu bahsettiğimizde de cebinden para çıkarır, bunları siz uygun gördüğünüz ihtiyaç sahiplerine dağıtın, der ardını da sormazdı.

Allah cömerttir, cömertleri sever; der peygamberimiz (s.a.v.)

Bedri Hocam da milletvekili maaşıyla birçok öğrenciye burs verirdi. Hâyır sahiplerini harekete geçirmek için bugün İslam, marşı basmayan otomobil gibidir. Eğer çalışması için itekleyerek yardım ederseniz, bire bin sevap alırsınız. Yarın inşallah bu araba marş basar basmaz çalışacak ve onu iteklemenize gerekte kalmayacak, itekleseniz de çalışan arabayı iteklemenin bir karşılığı olmayacak, derdi. Yardımsa bugün yardım edin, çalışmaksa bugün çalışın, gayretse bugün gayret edin…

Bedri Hocamın aklımda kalan en meşhur sözü şu idi: “İslam davasının hâkimiyeti için çalışmamakla, İslam düşmanlarının hâkimiyeti için çalışmak arasında bir fark yoktur.”

Yirmili yaşlarımda tanıyarak gönül dünyamda özel bir yere sahip olan Mehmet Bedri İncetahtacı Hocamızı minnet, özlem ve saygıyla anıyorum.

Ruhu şad olsun.
06 Mayıs 2020

Paylaş: