Namıdiğer “Komando Ayvaz”…


12 Eylül öncesi, Öğretmen Okulları efsane Genel Müdürü.


Gaziantep’in yiğit evladı, gariban babası, büyük devlet ve siyaset adamı ve çelik iradeli bir Türk Milliyetçisi. 1942 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi ve tüm hayatı boyunca Türk Milliyetçiliği davasına hizmet etti. Türk Kamuoyu Ülkücüleri, 1960’lı yılların ikinci yarısında “Komandolar” olarak tanıdı. Eğitim camiasındaki sol etkisini kıran ve milliyetçi kadroların bu alanda etkisini arttıran faaliyetleri sebebiyle, solcular ona “Komando Ayvaz” dediler.


Tek parti döneminden kalma, kötü niyetli bir takım yöneticiler marifetiyle organize edilen bir süreçle, belli bir zümrenin girebildiği Eğitim Enstitülerindeki haksız uygulamalara son vererek, Anadolu’nun on binlerce evladına Eğitim Enstitülerinin kapılarını açtı. Buralarda on binlerce vatan evladı öğretmen oldu ve yüz binler, belki de milyonlarca vatan evladına buradan ışık tuttu. Onun emekleriyle yetişen milliyetçi eğitimcilere de Komando Ayvaz’ın Öğretmenleri dediler.


1980 Darbesi sonrası ülkücü kadroları cezaevlerine kapatıp, Türk Milletinin geleceğine kast edenlere karşı mücadeleyi hiç bırakmadı. Geride kalanları toparlamak ve cezaevlerindekilerin sesini duyurabilmek için gecesini gündüzüne kattı. Milliyetçi yayınlara yazı yazmakla yetinmez, basımından dağıtımına kadar her işiyle ilgilenirdi. O ülkücülerin Ayvaz ağabeyiydi.


19. Dönem Gaziantep,20. Dönem Kayseri, 21. Dönem Erzurum Milletvekilliği ve 50, 51, 52 ve 53. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Devlet Bakanlığı görevleri yaptı. Bu görevlerde sayısız insanın hayatına dokundu. Siyaset anlayışını hep dürüstlük ve şeffaflık üzerine inşa etmişti. Memleketin faydasına bir iş varsa Ayvaz GÖKDEMİR, elini taşın altına koymaktan çekinmezdi.


1991 Genel Seçimlerinde kendisini tanıma fırsatı buldum. Siyasette kendisinden öğrendiğim çok şey vardır. Siyasette tavrı, üslubu, her zaman hak ve hakikatten yana duruşu olan biriydi. Haksız bir iş yapmaz, siyasi menfaatine aykırı bile olsa hep doğruları söylerdi. Yanında bulunan bizlere bir ağabey şefkati ile yaklaşır, yakınlık ve samimiyet gösterir, siyasette doğrulara yönlendirirdi.


Kendisinden çok şey öğrendiğim o kalender insanı, Ayvaz ağabeyi, derin sevgi ve saygıyla yad ediyor, Yüce Allah’ın rahmeti ile muamele etmesini diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Sermet ATAY
MHP Gaziantep Milletvekili
TBMM İçişleri Komisyon Başkan Vekili

Paylaş: