RAHMETLİ BEDRİ AĞABEYLE İLGİLİ BİRAZ BİLİNEN

Parti içinden, dışarıdan, Susurluk’tan, çetelerden… “Tam haberlik” pek çok bilgi alırdık. Hayli “derinleri” araştırıyordu. Bazı bilgilere de konumu icabı ulaşmıştı. Onun için, “acaba” dedik ilk anda. “Cinayet mi bu?”

İlk etapta, cinayeti gösterir bir durum göremedik. Yol kaygan… Hız 130… Kaza olabilir… Arabada bir durum var mı? ABS sistemde, vesaire aksamda… Etrafından kendisini kazaya zorlayan bir araç falan… Bunlar şimdilik belirsiz. Susurluk Komisyonundaki çalışmalarından dolayı insanın aklına türlü şeyler geliyor. Susurluk Raportörü Akman Akyürek de bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Olayda hala karanlık noktalar var. Merhum Bedri Bey’in geçirdiği kazayla ilgili olarak, emniyet ve savcılık soruşturması devam ediyor. Biz de dikkatimizi bu konuya yoğunlaştırdık.

Rahmetli Bedri Bey’in vefat haberini aldıktan sonra fena sarsıldık. Ateş, yakına düştü!

Bedri Bey, gazetecinin halinden anlardı. Lafı uzatmaz, haberlik tarafları sunardı. Bazen “Niye böyle davrandın Bedri Bey” diye sistem ederdik. Ama çoğu zaman “helal olsun” derdik, kürsüdeki konuşmalarının ardından. Sitemi de güler yüzle karşılardı, tebliği de. Şeker gibi bir adamdı. Pek çok anı var aklımda.

HASAN CELAL’İ MECLİSE TAŞIMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTI.

Onlardan biri;

-Serdar bir gelsene… Bak ne diyeceğim.

-Hayrola malzeme var galiba yine.

-Hasan Celal Güzel Bey’le aranız iyi galiba.

-Severiz kendisini. Bir şey mi var?

-Var tabi. O işi ayarladık. Hasan Celal Güzel Bey, bizim oradan aday olacak. Birinci sıradan.

-Nasıl ayarladınız.

-Ben girdim devreye. Ona sahip çıkmanın önemi üzerinde durdum. Seçimlerde bizden aday oluyor.

-Kendisi ne diyor, bu işe? Onun da bazı istekleri vardır. Hasan Bey, dava arkadaşlarını satmaz. Onların da bir kısmını listeye almamız lazım.

-O konu aşılır.

-Hasan Celal Güzel’in aday olacağını yazalım mı, sizce?

-Yaz istersen.

-Hele düşünelim. Bu işler oldubittiyle olmuyor. Bakarsın devreye birileri girer. Bu iş olmaz.

-Üzerinde çalışıyoruz. Olur, inşallah.

-Bence olmamalı. Hasan Bey, çok sahip çıktı size. Üstelik eğer kampanya sıkı tutulursa, bayağı faydası da olur Fazilet Partisi’ne.

-Sen bu işi, iyi düşün.

-Tamam ağabey, belki yazarız.

Düşündüm. Yazmadım.

Çünkü Hasan Celal Güzel işinde, Bedri Bey’in bütün iyi niyetli çabalarına rağmen bir takım “derin” güçlerin devreye gireceğini düşünüyordum.

Girdiler!

Fazilet yöneticileri, Hasan Bey’i Meclis’e taşımayı göze alamadı. Hasan Celal Güzel, sadece kendisinin listeye alınmasına razı olsaydı bile, Fazilet’ten listeye giremeyecekti. Kapatma davasına muhatap bir parti için zor işti bu.

Bedri Bey, Hasan Celal Güzel’in listeye girmesini, birinci sıradaki yerini feda etmeyi kabullenerek istemişti. Seçimi kaybetmeyi bile göze almıştı.

Vefalı insandı!

Şimdi… Bedri Ağabey, Hakk’a yürüdü.

Hasan Celal Güzel, ecrini artırmak için, cezaevine gitmeye hazırlanıyor.
Allah, iki Antepliden de razı olsun.

22 Kasım 1999
Akit Gazetesi

Paylaş: