Gaziantep’in son dönemlerde yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden birisi olan rahmetli Adil Özberk Hoca, yaşadığı dönemde çevresine ve öğrencilerine manevi önder olduğu gibi, ölümünün ardından da, yetiştirdiği öğrenciler vasıtasıyla örnek kişiliği hala anlatılan örnek alimlerden birisidir. Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve toplumsal sancılar geçirdiği dönemlerde inandığı İslami temelli düşünce ve fikirlerinden asla taviz vermeyen, o zorlu süreçte gerek ders verdiği öğrencileri gerekse de vaaz ettiği cemaati sürekli mili ve manevi hassasiyetler noktasında canlı tutmaya çalışan, insanlara doğru yolu gösteren bir insandı.


Kübbiye Dergisi olarak Gaziantep’in yetiştirdiği ve topluma etki etmiş önemli kişileri hem günümüz gençlerine rol model olarak tanıtmak hem de bu şehir için kendi alanlarında sağladıkları katkıları hatırlatmak maksadıyla yayınlar yapıyoruz. Bu amaçla dergimizin bu sayısını rahmetli Adil Özberk Hoca’mıza tahsis ettik. Geçen sayımızda Gaziantep’in fikir ve düşünce alanında kendine has bir kişiliği olan rahmetli Bedri İncetahtacı Hoca’mızı yad etmiştik. Rahmetli Bedri İncetahtacı ile Adil Özberk Hoca aynı dönemlerde yaşamış ve Gaziantep için çok güzel işler yapmış ender kişiliklerdir. Hatta hatıralarından anladığımız kadarıyla Bedri İncetahtacı’nın kendini en huzurlu hissettiği anlar, Adil Hoca ile geçirdiği sohbet zamanları imiş. Bedri Hoca sıkıntılı zamanlarında güvenli bir liman olarak kendini Adil Özberk Hoca’nın yanında bulurmuş.


Yaşadığımız dünyada günlük meşgaleler arasında boğuşurken, toplumumuzun harcı olan böylesi insanların varlığı bizlere huzur veriyor bize kendimizi hatırlatıyor. Adil Özberk Hoca’nın yakın dostlarından olan ve kısa bir zaman önce kaybettiğimiz rahmetli Ahmet Ziylan abimiz de toplumumuza yaşantısıyla ve yaptığı hayırseverlilikle örnek olmuş birisiydi. Bu ülke için bu topraklar için karınca kararınca bile olsa destek olan ve milletimiz için bir şeyler yapan herkesten Allah razı olsun diyoruz.


Adil Hoca, vaizlik ve öğretmenliğinin yanı sıra birçok camide genç, yaşlı, birçok kişiye Kur’an-ı Kerim öğretmiş, hadis ve fıkıh dersleri vermiştir. Ulu Cami gibi birçok ibadethanenin yapımında önderlik etmiş, Hoşgör Fatih Kur’an Kursunun kurulmasına vesile olmuştur. Nuri Mehmet Paşa Camisinin müzeden tekrar camiye dönüştürülmesinde etkin rol oynamış ve Kurtuluş Camisinin ibadete açılmasında büyük gayretler sarf etmiştir.


Kübbiye Dergimizin bundan sonraki sayılarından da bu topraklarda yetişmiş ve topluma önder olmuş büyüklerimize yer vererek gençlerimize rol model olacak ve milli manevi değerlerle yetişmelerine katkı sağlayacak örnek şahsiyetleri bütün yönleriyle tanıtmaya devam edeceğiz.


Adil Özberk Hoca’mızı rahmetle anarken ebediyete göçmüş bütün büyüklerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

FATMA ŞAHİN
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

Paylaş: