ŞEHİT İMPARATORLUĞUN GAZİ ŞEHRİ

2021 yılı itibarıyla Antep şehrinin Gaziantep oluşunun 100. yılını kutluyoruz. 8 Şubat 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ittifakla kabul edilen 93 numaralı kanun, Anteplilerin kahramanca direnişinin haklı ve çok doğru bir unvanla taçlandırılmasını ifade etmekteydi. Bugün, 1921’de çocuğundan ihtiyarına büyük bir fedakârlıkla vatanlarını savunan Gazianteplileri minnet ve rahmetle anıyoruz.


Antep Savunması, tüm dünyada eşine az rastlanır bir kahramanlık örneğidir. İstiklal uğruna verilen bu mücadele gururlu Anteplilerin tarihe kendi adlarıyla şerh düşmelerinin de yolunu açmıştır. Zorunlu olmadıkça savaştan uzak duran milletimizin kendini savunmak adına gösterdiği bu mücadele Antep ismini tarih sayfalarına altın harflerle “Gaziantep” olarak yazdırmıştır. Günümüzde Gaziantep savaş sonrasının yanmış yıkılmış şehrinden çok uzakta, ülkemizin parlayan yıldızlarından biri konumundadır. Ancak daha alacağımız yol çoktur, her alanda daha iyi olmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Gaziantep’in fikir ve kültür alanlarında da isminden hakkıyla söz ettiren modern bir şehir olması için gece gündüz çalışıyoruz. Ecdadımızın fedakarlıklarına karşı onların aziz ruhlarına büyük bir borcumuz var. Gaziantep, Türkiye’nin her alanda adından övgüyle söz ettiren bir şehri olmalıdır.


Antep Savunması aziz milletimizin hürriyet ve istiklalini korumak uğruna nasıl azim ve kararlılıkla mücadele edeceğinin en büyük göstergelerinden biridir. Gazi şehrin ölümsüz direnişinin tüm ayrıntıları gelecek kuşaklara mutlaka aktarılmalıdır. Bunun için de özellikle kültür ve sanatın gücünü arkamıza almalıyız. Yaptığımız tüm yayınlarda bu bilinçle hareket ediyor, kahraman şehit ve gazilerimize layık torunlar olmak için canla başla çalışıyoruz.


Antep Savunması’nda Anteplilerin 11 ay boyunca verdiği mücadele Anadolu topraklarının nasıl zor bir yolla vatan kılındığını dünyaya ilan etmiş olmaktadır. Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri Cumhurbaşkanlığımızın himayelerine alınmış ve bu minvalde gerçekleştirilmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ bünyesinde yayımlanan Kübbiye dergimizde de tarihe kültür, sanat, edebiyat başlıklarında not düşmek adına Antep Savunması’nın 100. yılı “Şehit İmparatorluğun Gazi Şehri” başlığıyla işlenmektedir. Bu özel sayıda Antep Savunması’nın tarihî, kültürel, sosyolojik izdüşümlerini inceleyen birbirinden kıymetli yazılar bulacaksınız.

Fatma ŞAHİN
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

Paylaş: